Доза вдъхновение: Стиви Уондър
Име което едва ли не сте чували досега. Днес Ви представяме един от безпорно най-успешните и разпознаваеми хора с увреждания по света.
Роден като Стивланд Хардауей Джудкинс в Сагино, Мичиган, на 13 май 1950 г., третото от петте деца, родени от Лула Мей Хардауей, и второто от двете деца на Хардауей с Калвин Джудкинс. Уондър е роден шест седмици преждевременно, състояние, което, заедно с богатата на кислород атмосфера в болничния инкубатор, е довело до ретинопатия на недоносените, заболяване, което прекъсва растежа на очите и често причинява отделяне на ретината, което го оставя напълно сляп през целия му живот.
Стиви Уондър, както е по-известен, е американско-ганайски певец, автор на песни, музикант и продуцент. Смятан е за един от най-влиятелните музиканти на 20-ти век. Той е признат за пионер и влияние от музиканти в редица жанрове, включително R&B, поп, соул, госпъл, фънк и джаз.
На четири годишна възраст, майка му се развежда с баща му и се мести с трите си деца в Детройт. Уондър посещава баптистката църква Уайтстоун, където пее в хора и става солист, когато е още на 8 години. Майка му по-късно възобновява връзката си с бащата на първото си дете (чието фамилно име по случайност също е Хардауей), променя името си обратно на Лула Хардауей и има още две деца.
Уондър започва да свири на инструменти в ранна възраст, включително пиано, хармоника и барабани. Той формира певческо партньорство с приятел, наричайки себе си Стиви и Джон, те свирят по уличните ъгли и от време на време на партита и танци. Когато Stevie подписва с Motown през 1961 г., фамилното му име е законно променено на Morris, което (според биографията на Lula Mae Hardaway) е старо фамилно име. Бери Горди е отговорен за създаването на сценичното име на "Little Stevie Wonder".
Уондър посещава началното училище Фицджералд в Детройт. След издаването на първия му албум, The Jazz Soul of Little Stevie (1962), той се записва в Мичиганското училище за слепи в Лансинг, Мичиган.
Постепенно започва да покорява световните музикани върхове, като през 70-те години на 20-ти век е един от пионерите на съвременото R&B. Той също така помага за навлизането на такива жанрове в ерата на албумите, създавайки своите дългосвирещи албуми като сплотени и последователни, в допълнение към социално осъзнатите изявления със сложни композиции. Той е един от първите изпълнители, които задават електронно звучене на произведенията си.
Сингълът на Уондър "Fingertips" е хит номер 1 в Billboard Hot 100 през 1963 г., когато е на 13 години, което го прави най-младият соло изпълнител, оглавявал класацията. Критичният успех на Уондър е на върха си през 70-те години. Неговият "класически период" започва през 1972 г. с издаването на „Music of My Mind“ и „Talking Book“, като последният включва "Superstition", който е един от най-отличителните и известни примери за звука на клавира Hohner Clavinet. Неговите произведения Innervisions (1973), Fulfilingness' First Finale (1974) и Songs in the Key of Life (1976) печелят наградата Грами за албум на годината, което го прави единственият изпълнител, печелил наградата с три последователни албума. Той постигна най-големите си хитове и най-високо ниво на слава, има големи продажби на албуми, благотворителни участия, високопоставени сътрудничества (включително с Пол Маккартни и Майкъл Джексън), политическо влияние и телевизионни изяви. Уондър продължава да бъде активен в музикалните и политически каузи.
Той е един от най-продаваните музикални изпълнители на всички времена, с продажби от над 100 милиона записа по целия свят. Носител е на 25 награди "Грами" (най-много от мъжки солов изпълнител) и една награда "Оскар" (най-добра оригинална песен за филма "Жената в червено" от 1984 г.). Уондър е въведен в Залата на славата на ритъм енд блус музиката, Залата на славата на рокендрола и Залата на славата на авторите на песни. Той също така е известен с политическия си активизъм, включително кампанията му от 1980 г. да направи рождения ден на Мартин Лутър Кинг младши федерален празник в Съединените щати. През 2009 г. Уондър е обявен за Пратеник на мира на ООН, а през 2014 г. е удостоен с Президентския медал на свободата.
В личния си живот, Уондър се жени три пъти и има общо девет деца от пет жени. Религиозната му принадлежност е към Баптистката цъква, свързана с чернокожите. Последовател на трансцеденталната медитация и веган. На концерт в Лондонския Hyde Park през 2019г. Уондър обявява, че ще се подложи на трансплантация на бъбрек.
В благодарение на огромната си популярност той се превръща в една от най-разпознаваемите личности с увреждания на нашето съвремие, като става пример за подръжание и възхищение на милиони хора по света.
От Борис Вакарелски